Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 18:15:45

Zovirax

Powszechnie nazywana zimnem, szpecąca twarz - czasem do tego stopnia, że najchętniej w ogóle nie wychodzilibyśmy z domu. Mowa oczywiście o opryszczce wargowej – chorobie wirusowej, objawiającej się wystąpieniem na ustach pęcherzyków, początkowo wypełnionych cieczą później zamieniających się w nieestetyczne strupki. Zmiany najczęściej nie są bolesne, ale mogą powodować lekki świąd skłaniający nas do drapania ranki, co tylko nasila objawy choroby.

Opryszczkę wywołuje wirus HSV, którego nosicielami są niemal wszyscy. Najczęściej pozostaje on uśpiony w organizmie aktywując się w czasie obniżonej odporności, stresu czy niewielkich uszkodzeń skóry. Mimo iż nie jest to poważna choroba to jest szczególnie nielubiana przez większość ludzi, występując w rejonie ust powoduje ona dyskomfort psychiczny i często obniża naszą pewność siebie.

Walka z opryszczką

Znamy wiele domowych sposobów na walkę z opryszczką, choćby takie jak przykładnie czosnku lub cebuli do zmienionych chorobowo miejsc. Te sposoby są jednak uciążliwe w stosowaniu – niezbyt przyjemny zapach czosnku czy cebuli skutecznie odstręcza nas od ich stosowania w ciągu dnia kiedy przebywamy w szkole lub w pracy. O wiele skuteczniejszym i szybszym sposobem na zwalczenie opryszki jest zastosowanie dostępnych bez recepty leków do stosowania miejscowego. Jednym z nich jest maść Zovirax. Składnikiem aktywnym maści jest aciclovir sodium – substancja działająca wewnątrz zaatakowanych wirusem komórek uniemożliwiając się jego namnażanie. Krem należy zastosować od razu po zauważeniu pierwszych objawów opryszczki i nakładać kilka razy dziennie na zmienione miejsca. Pozwala to na zatrzymanie rozwoju choroby i znaczące skrócenie czasu leczenia.

Jeżeli zmiany nie ustępują po 10 dniach należy skontaktować się z lekarzem. Na konsultację lekarską warto wybrać się także wtedy kiedy choroba często nawraca. Może on zalecić przyjmowanie Zoviraxu w tabletkach. Taka kuracja pomaga zapobiegać nawrotom choroby.

Kiedy pamiętać o opryszczce

Osoby u których opryszczka często nawraca powinny o tym pamiętać jeśli wybierają się na inwazyjne zabiegi kosmetyczne takie jak mezoterapia mikroigłowa czy silne peelingi. Drobne uszkodzenia naskórka powstające w czasie takich zabiegów mogą prowadzić do uaktywnienia się wirusa, warto więc zawczasu zabezpieczyć się lekami antywirusowymi aby tego uniknąć.

Przeciwwskazania

Lek Zovirax nie wywołuje z reguły poważnych skutków ubocznych jednak kobiety karmiące i osoby z niewydolnością nerek powinny zachować szczególną ostrożność przed zastosowaniem leku i zasięgnąć porady lekarskiej. Raczej nie zaleca się stosowania leku kobietom w okresie ciąży i ogranicza się do stosowania jedynie w sytuacjach kiedy korzyści dla matki są większe niż ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Przeciwwskazaniem jest też ewentualna nadwrażliwość na składniki leku.

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top