Ostatnia aktualizacja:
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/choroby-weneryczne.com/include/data.php on line 7
07.10.2015 18:15:45

Nystatyna w leczeniu chorób wenerycznych

Nystatyna to antybiotyk polienowy wykazujący skuteczne działanie przeciwgrzybicze. Lek ten stosowany jest przede wszystkim w ramach leczenia zakażeń grzybiczych, w tym obejmujących także narządy płciowe. Nystatyna nie rozkłada się i nie wchłania z przewodu pokarmowego. Jest wydalana przede wszystkim z kałem. Występuje w postaci tabletek doustnych, tabletek dopochwowych, a także w postaci granulatu do przygotowywania zawiesiny doustnej oraz do stosowania w jamie ustnej. Do działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem nystatyny zalicza się przede wszystkim: nudności oraz wymioty. Lek ten przyjmowany w większych dawkach może powodować także biegunkę.

Nystatyna w postaci tabletek dopochwowych

Wskazaniem do zastosowania nystatyny w postaci tabletek dopochwowych jest przede wszystkim leczenie grzybicy pochwy oraz sromu. Lek ten może być także traktowany jako środek prewencyjny. Przypadki oporne na leczenie, a także chorobowe stany przewlekłe wymagają równoczesnego wdrożenia leczenia nystatyną podawaną doustnie. Zaleca się również jednoczesne leczenie partnera seksualnego.

Nystatyny w postaci tabletek dopochwowych nie należy stosować w przypadku podrażnienia błony śluzowej pochwy. Lek ten, podobnie zresztą jak większość innych środków leczniczych, może powodować pewne skutki uboczne. Przyjmowanie nystatyny w postaci tabletek dopochwowych może doprowadzić do miejscowych objawów podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Warto jednak podkreślić, że preparat ten jest w większości przypadków dobrze tolerowany i nie wywołuje raczej żadnych działań niepożądanych.

Konieczne jest poinformowanie lekarza o możliwej nadwrażliwości na nystatynę, podejrzewanej ciąży oraz okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego leku mogą być także niektóre choroby oraz inne okoliczności, wpływające również na zmianę jego dawkowania. Niekiedy konieczne okazuje się także przeprowadzenie pewnych badań kontrolnych. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przekraczając dawek, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Lek należy stosować dopochwowo, głęboko, jedną lub dwie tabletki w ciągu dnia, zwykle przez okres dwóch tygodni.

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top