Metronidazol
Metronidazol jest jednym z antybiotyków, należących do grupy tzw. chemioterapeutyków, tj. leków używanych przy leczeniu chorób zakaźnych. Metronidazol stosowany jest w zakażeniach pierwotniakami oraz bakteriami beztlenowymi. Jest to bardzo skuteczny lek, który można stosować z powodzeniem przy wielu jednostkach chorobowych.
Zobacz również: Metronidazol.pl - BAZA LEKU
Działanie Metronidazolu
Metronidazol, należący do grupy nitromidazolów, jest jedną z substancji chemicznych o działaniu zarówno bakterio-, jak i pierwotniakobójczym. Szczególnie skuteczny jest jednak tylko przeciwko bakteriom beztlenowym. Metronidazol uszkadza DNA drobnoustroju, czym doprowadza bakterię bądź pierwotniaka do szybkiej śmierci.
Metronidazol z powodzeniem można stosować w przypadku:
- zakażeń bakteriami beztlenowymi,
- zapobiegania zakażeniom pooperacyjnym, spowodowanym szczególnie przez działanie bakterii beztlenowych,
- zapalenia otrzewnej, szpiku i płuc,
- posocznicy (sepsy),
- zakażenia krwi bakteriami (bakteriemia),
- ropni mózgu oraz miednicy mniejszej,
- gorączki połogowej i przy zapaleniu przymacicznym,
- rzęsistkowicy,
- bakteryjnego zapalenia pochwy,
- pełzakowicy (amebozy),
- lamblioza,
- zapalenia dziąseł, zakażeń okołozębowych,
- owrzodzenia kończyn i odleżyn,
- chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy.
Metronidazol występować może w postaci tabletek, czopków oraz zastrzyków. Tabletki z powodzeniem można stosować w przypadku rzęsistkowicy, zakażeń beztlenowcami, w stanach przed- i pooperacyjnych. Warto wiedzieć, że lek Metronidazol można stosować także w trakcie miesiączki. Nadaje się on również dla osób niepełnoletnich, jednak kuracja Metronidazolem powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem, który dobierze najodpowiedniejszy sposób aplikacji i czas przyjmowania leku.
Przeciwwskazania stosowania leku Metronidazol
Jak każdy lek, także Metronidazol może wywoływać skutki uboczne i nie każdy pacjent może ten lek stosować, bowiem charakteryzuje go łatwa przenikalność do tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Do pacjentów, którzy nie mogą przyjmować Metronidazolu, zaliczyć można osoby cierpiące na zaburzenia pracy wątroby oraz porfirię i te, u których występują objawy chorób mózgu albo rdzenia kręgowego. Ponadto, lek Metronidazol niewskazany jest dla osób niepełnoletnich, kobiet w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie można przyjmować Metronidazolu w przypadku alergii na którykolwiek ze składników leku.
Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli chory cierpi na chorobę ośrodkowego układu nerwowego, ciężką niewydolność wątroby albo encefalopatię wątrobową. Sam lek zawiera dużą ilość sodu, dlatego niewskazany jest również dla osób z nieprawidłowym składem krwi, leczonych kortykosteroidami i ze skłonnościami do występowania obrzęków. Ponadto, stosowanie Metronidazolu zwiększa ryzyko zakażenia drożdżakami i zachorowania na kandydozę pochwy, jamy ustnej i przewodu pokarmowego.
Przyjmowanie Metronidazolu może spowodować wystąpienie następujących skutków ubocznych:
- pogorszenie się samopoczucia – możliwe pojawienie się zawrotów głowy, nudności, wymiotów, biegunki, osłabienia, bólu głowy, szumu w uszach, bóli mięśniowych i stawów;
- metaliczny posmak w ustach, obłożony język, suchość i zapalenia śluzowe w obrębie jamy ustnej;
- zaburzenia widzenia;
- zaburzenia układu nerwowego;
- ból w pochwie i zakażenia drożdżakowe.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!
Byłem ostatnio w szpitalu gdzie właśnie ten antybiotyk mi podawano i nadal go mam brać ale nikt tam mnie nie poinformował, że jest to antybiotyk i że powinienem brać jakąś osłonę .Również przy opisie tego leku, tutaj nie widzę tej informacji ? Pozdrawiam M.