Herpex
Herpex to przeciwwirusowy lek, występujący w postaci kremu, stosowany w przypadku opryszczki wargowej oraz opryszczki narządów płciowych. Substancją czynną leku jest acyklowir. Lek stosowany jest miejscowo. Wykazuje on działanie przeciwko wirusom opryszczki, a także ospy wietrznej i półpaśca.
Wskazania do zastosowania leku i jego dawkowanie
Preparat wskazany jest do zastosowania w przypadku leczenia pierwotnych oraz nawrotowych zakażeń skóry, a więc opryszczki warg i narządów płciowych, wywołanych przez wirusa opryszczki zwykłej Herpes simplex typu 1 oraz 2. Na zakażoną powierzchnię skóry należy nakładać cienką warstwę kremu, pięć razy dziennie, co cztery godziny, z przerwą nocną. Lek ten stosuje się z reguły przez okres pięciu dni. W niektórych przypadkach leczenie należy kontynuować aż do czasu wygojenia się pęcherzyków, bądź utworzenia się strupów. Należy jednak pamiętać o tym, iż okres leczenia nie powinien przekraczać dziesięciu dni.
Lek możesz nabyć bez recepty, kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki
Przeciwwskazania do zastosowania leku
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowaniu leku Herpex jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
Ostrzeżenia
Leku nie można stosować na błony śluzowe, na przykład oczu, jamy ustnej, czy pochwy. Jeżeli pacjent wykazuje ciężkie zaburzenia układu odpornościowego, konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem. Stosowanie preparatu podczas ciąży jest możliwe, wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W związku z tym, że opryszczka jest chorobą zakaźną, zarówno przed, jak i po zastosowaniu kremu należy umyć ręce, aby nie dopuścić do przeniesienia zakażenia na inne partie skóry, a także, aby uniknąć wszelkich powikłań. W trakcie leczenia nie wolno drapać pęcherzyków oraz strupów. Nie należy także dotykać ich ręcznikiem. Nie można również pozwalać na dotykanie zmian skórnych innym osobom, a także na wspólne używanie ręczników, celem uniknięcia niebezpieczeństwa przeniesienia zakażenia na osoby trzecie.
Działania niepożądane
Herpex, podobnie jak każdy lek, może wywołać pewne, niepożądane działania. W miejscu zastosowania kremu mogą bowiem wystąpić: uczucie mrowienia i kłucia, zaczerwienienie, wysuszenie, dyskomfort, kontaktowe zapalenie skóry, swędzenie oraz złuszczenie skóry. Najczęściej pojawia się jednak reakcja alergiczna, którą wywołują substancje pomocnicze, stanowiące skład preparatu.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!