Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 18:15:44

Acyklowir

Acyklowir to skuteczny i sprawdzony lek na opryszczkę wargową, opryszczkę narządów płciowych oraz półpasiec. Oprócz zwalczania ogniska opryszczki, preparat ten zapobiega także występowaniu nowych infekcji. Leczy bolące objawy spowodowane wirusem opryszczki. Stosowany jest także prewencyjnie, przeciwko opryszczce narządów płciowych oraz opryszczce twarzy. Acyklowir należy zastosować zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych. Pomoże to w znacznym skróceniu przebiegu choroby oraz jej złagodzeniu. Do najważniejszych zalet preparatu zalicza się przede wszystkim zmniejszenie czasu gojenia się ognisk opryszczki, zapewnienie szybkiej ulgi od bolących objawów oraz możliwość stosowania leku zapobiegawczo przeciwko opryszczce narządów płciowych oraz twarzy.

Więcej o acyklowirze znajdziesz w bazie tego leku: Acyklowir.pl

Jak działa acyklowir?

Działanie acyklowiru polega na zapobieganiu pomnażaniu oraz rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki pospolitej, dzięki oddziaływaniu na polimerazę DNA, a więc enzymu, który jest odpowiedzialny za przeprowadzanie tychże procesów. W związku z tym organizm mobilizowany jest do lepszej ochrony przed infekcją – należy jednak pamiętać o tym, aby rozpocząć kurację możliwie najszybciej.

Lek możesz nabyć bez recepty, kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki

acyclovir

Kto może stosować lek?

Lek może stosować większość osób w ramach zwalczania opryszczki narządów płciowych, opryszczki wargowej oraz półpaśca. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir, bądź którykolwiek składnik preparatu. Lek ten może okazać się nieodpowiedni dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Preparatu powinny unikać ponadto osoby, które cierpią na cukrzycę lub zażywają takie leki, jak: cymetydyna, cyklosporyna, bądź azydotymidyna.

Dawkowanie leku

Acyklowir może być zażywany w różnych dawkach, w zależności od tego, jaki wirus wywołał daną infekcję. Podczas leczenia opryszczki narządów płciowych oraz opryszczki wargowej, ogólnie zaleca się przyjmowanie tabletek po 200 mg 5 razy dziennie, co 4 godziny, przez 5 dni. W trakcie leczenia zapobiegawczego opryszczki narządów płciowych i opryszczki wargowej, zaleca się przyjmowanie 1 tabletki po 200 mg, 4 razy dziennie, co 6 godzin, przez okres od 6 do 12 miesięcy. Podczas leczenia półpaśca zaleca się przyjmowanie 1 tabletki po 800 mg (lub 4 tabletek po 200 mg), 5 razy dziennie, co 4 godziny, przez 7 dni. Dawki te mogą być oczywiście modyfikowane przez lekarza.

Działania niepożądane

Acyklowir, podobnie jak większość leków dostępnych na receptę, może powodować pewne działania niepożądane. Należy jednak szczególnie podkreślić, że skutki uboczne występują raczej rzadko i ustępują po krótkim czasie. Do najczęściej występujących objawów niepożądanych zalicza się: bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, ogólne zmęczenie, zawroty głowy oraz wysypki. Jeżeli którekolwiek z tych objawów nie ustępują, należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem.

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Mar
Czy można przestać brac acyklowir przy ostrej biegunce?
1 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top