Rzeżączka
Rzeżączka jest jedną z najbardziej znanych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że pierwsze informacje o niej pochodzą z XVI wieku i dziś już wiemy, jak sobie poradzić z tą chorobą, w większości przypadków nadal jest diagnozowana zbyt późno. Ma to znaczenie, bowiem nieleczona rzeżączka może doprowadzić do trwałych, groźnych dla zdrowia, powikłań.
Rzeżączka – podstawowe informacje
Rzeżączka, którą w literaturze medycznej spotkać można także pod nazwą tryper, jest chorobą zakaźną układu moczowo-rozrdoczego. Wywołuje ją bakteria dwoinki – Neisseria gonorrhoae, znana potocznie jako gonokok. Nazwa bakterii związana jest z jej wyglądem – gonokoki występują bowiem zawsze w parze, często także połączone są dodatkowo wspólną otoczką.
Do zarażenia gonokokiem Neisseria gonorrhoae dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych bez prezerwatywy z osobą-nosicielem bakterii. Do zarażenia może dojść nie tylko w przypadku stosunku pochwowego, ale również oralnego i analnego. Co ważne, gonokok może się dostać do organizmu także w wyniku zakażenia pośredniego (np. przez używanie ręcznika zarażonej osoby, siadanie na muszli klozetowej, na której bytują bakterie itp.), bowiem bakterie wywołujące rzeżączkę są w stanie przeżyć poza organizmem swojego właściciela aż 4 godziny!
Zestaw do leczenia rzeżączki możesz nabyć bez recepty, kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki
Jak rozpoznać rzeżączkę?
Rzeżączka w równej mierze atakuje kobiety, jak i mężczyzn. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości chorób wenerycznych, to u mężczyzn objawy tej choroby są bardziej symptomatyczne niż u kobiet i pojawiają się aż u 90% zarażonych osobników płci męskiej. Dla porównania, u kobiet tylko połowa pań zarażonych rzeżączką skarży się na dolegliwości z nią związane. U reszty chorych osób choroba przebiega bezobjawowo.
U mężczyzn zazwyczaj pierwsze objawy rzeżączki mogą pojawić się nawet do dwóch tygodni po zarażeniu gonokokiem. Najbardziej charakterystycznymi symptomami choroby jest ból cewki moczowej, nasilający się przy próbie oddania moczu oraz ropna wydzielina z cewki moczowej. Sporadycznie może pojawiać się również obrzęk w okolicach jąder oraz zapalenie żołędzia. Z kolei u kobiet objawy mogą pojawić się w ciągu ok. tygodnia-dwóch od zarażenia gonokokiem. Do najczęstszych należy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ropne upławy z pochwy czy bóle w podbrzuszu.
Rozpoznanie i leczenie choroby
W przypadku rozpoznania u siebie wymienionych wyżej objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do urologa bądź ginekologa, który zleci serię niezbędnych badań. Do podstawowych metod, które pozwalają na rozpoznanie rzeżączki, należy zaliczyć w pierwszej kolejności wywiad, który lekarz przeprowadza z pacjentem. Po wstępnym ustaleniu, że lekarz ma do czynienia z rzeżączką, zleca się badanie laboratoryjne wydzieliny z cewki moczowej u mężczyzn, a w przypadku kobiet – z wydzieliny pochwowej. Wydzielinę bada się pod kątem występowania DNA gonokoka rzeżączki.
Jeśli diagnoza się potwierdzi i pacjent okaże się chory na rzeżączkę, niezbędne stanie się leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje choremu antybiotyki podawane doustnie lub domięśniowo. Najczęściej stosuje się leki zawierające w swoim składzie penicylinę, cefalosporyn lub chinole. Obok leczenia farmakologicznego ważne jest zachowanie podczas trwania leczenia abstynencji seksualnej. Konieczne jest również podjęcie leczenia przez obu partnerów seksualnych jednocześnie w celu zapobieżenia ponownym zarażeniom.
Powikłania nieleczonej rzeżączki
Rzeżączka jest bardzo niebezpieczną chorobą, która nieleczona bądź źle leczona może doprowadzić do wielu, groźnych dla ludzkiego zdrowia i życia, powikłań. Do najpoważniejszych należą:
- zwiększenie podatności na choroby przenoszone drogą płciową,
- niepłodność (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn),
- problemy z ciążą (ciąża pozamaciczna, ślepota u noworodka zarażonego przy przejściu przez drogi rodne kobiety),
- zapalenia narządów wewnętrznych, stawów, oka,
- możliwość uszkodzenie serca.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!