Rzęsistkowica
Rzęsistkowica jest jedną z pasożytniczych chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to jedna z najczęściej spotykanych infekcji wenerycznych na świecie – szacuje się, że może chorować na nią ok. 170 milionów ludzi. Na tak wielkie rozpowszechnienie tej choroby wpływ z całą pewnością ma wciąż małe uświadomienie ludzi i zbyt niskie uczulenie ich na objawy rzęsistkowicy, ale również nieprzestrzeganie przez nich podstawowych zasad higieny osobistej.
Podstawowe informacje o rzęsistkowicy
Rzęsistkowica jest chorobą, za której wywołanie odpowiada rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Jest to niewielki pasożyt, który dzięki swoim małym rozmiarom oraz dużej ruchliwości (wyposażony jest w charakterystyczny narząd ruchu – falującą błonkę oraz wici) może w szybki sposób dostać się do kobiecej pochwy. Pomaga mu w tym nie tylko niespotykana ruchliwość, ale również umiejętność przeżycia wielu godzin poza organizmem ludzkim.
Do zakażenia rzęsistkiem pochwowym dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu seksualnego z zarażonym partnerem – może być to zarówno stosunek płciowy, jak również analny czy oralny. Zdarza się także, że do zarażenia może dojść drogą pośrednią, np. przez używanie środków higienicznych (np. gąbki, bielizny czy ręcznika) należących do osoby, będącej nosicielem tego pierwotniaka czy spożywaniem żywności, na której znajdują się rzęsistki.
Objawy rzęsistkowicy
Rzęsistkowica jest chorobą, która w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. W przypadku zarażenia rzęsistkiem pochwowym, u chorych mogą rozwinąć się następujące objawy:
- kobiety: ból, pieczenie i świąd w okolicach narządów rodnych, zwiększona częstotliwość oddawania moczu i uczucie pieczenia przy próbie jego oddania, nieprzyjemnie pachnące upławy z pochwy o zielonkawym lub żółtym kolorze, zaczerwienienie w okolicy warg sromowych i pojawienie się niewielkich wyprysków na narządach rodnych;
- mężczyźni: częstomocz, bolesność i pieczenie członka przy oddawaniu moczu i przy wytrysku, obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie członka, pojawienie się szklistej wydzieliny.
Objawy zakażenia rzęsistkiem mogą pojawić się w odstępie kilku do kilkunastu dni od kontaktu z osobą chorą. Powyższe symptomy nie występują u każdego – często zdarza się, że rzęsistkowica przebiega długi czas bezobjawowo, a w przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości najczęściej bagatelizuje się je i uważa za niegroźne. Symptomy te mogą być też pomylone z innym stanem chorobowym (np. chlamydiozą).
Diagnoza i leczenie
Chorobę może rozpoznać zarówno lekarz ginekolog, jak i urolog. Rzęsistkowicę diagnozuje się na podstawie badań fizykalnych i wywiadu z pacjentem, choć czasem może okazać się to niewystarczające. W przypadku wątpliwości co do postawionej diagnozy, lekarz może zlecić choremu wykonanie badań laboratoryjnych – próbką do badania jest wymaz z pochwy lub z cewki moczowej.
Leczenie rzęsistkowicy ma charakter farmakologiczny. Lekarz najczęściej zaleca choremu leczenie oparte na medykamentach, mających za zadanie wyeliminować rzęsistka pochwowego z organizmu. W tym celu stosuje się metronidazol i inne pochodne imidazolu (np. tinidazol, ornidazol czy fimidazol). Terapia najczęściej trwa około trzech tygodni i jest skuteczna w blisko 100%. Zaleca się objęciem leczeniem oboje partnerów, aby wyeliminować ryzyko wzajemnego zarażania się. Poza leczeniem farmakologicznym, należy także w szczególny sposób dbać o higienę osobistą oraz używać jedynie własnych, prywatnych przedmiotów higieny osobistej.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!