Leczenie rzeżączki
Rzeżączka należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową. Schorzenie to spowodowane jest działaniem bakterii – dwoinki rzeżączki, która żyje w środowisku wilgotnym, między innymi w drogach moczowo-płciowych, odbytnicy, czy też w jamie ustnej. Rzeżączka to choroba bardzo często bagatelizowana przez pacjentów, mimo iż nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Rozpoznanie choroby następuje w oparciu o badania na obecność dwoinki rzeżączki w wymazie pochwy, bądź w wydzielinie cewki moczowej. O ile metoda ta okazuje się skuteczna w przypadku mężczyzn, o tyle u kobiet często okazuje się niewystarczająca. W związku z tym stosuje się niekiedy tak zwaną hodowlę bakteryjną lub bada sie pobrane wymazy pochwowe w kierunku obecności genów bakterii.
Na czym polega leczenie rzeżączki?
W ramach leczenia stosuje się przede wszystkim antybiotykoterapię. W tym celu stosuje się doustne leki z grupy fluorochinolonów, azytromycynę, doksycyklinę lub iniekcje ceftriaksonu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nieleczona rzeżączka może doprowadzić do bardzo poważnych powiklań, takich jak niepłodność. Schorzenie to występujące u kobiet ciężarnych może doprowadzić do rzeżączkowego zapalenia spojówek u noworodka i utraty wzroku. Do momentu zakończenia terapii należy unikać kontaktów seksualnych bez używania prezerwatywy. Pacjenci chorzy na rzeżączkę lub zagrożeni tą chorobą powinni regularnie wykonywać badania przesiewowe w kierunku współwystępowania innych schorzeń przenoszonych drogą płciową.
Zestaw do leczenia rzeżączki możesz nabyć bez recepty, kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!