Grzybica pochwy
Kandydoza pochwy, nazywana potocznie grzybicą pochwy to, obok bakteryjnego zapalenia pochwy, najczęstsza przyczyna infekcji dróg moczowo-płciowych, występująca u kobiet. Poznanie przyczyn powstawania grzybicy pochwy pozwala na usprawnienie procesu leczenia i uniknięcie zakażenia.
Leki na grzybicę pochwy możesz nabyć bez recepty. Kliknij, aby przejść do apteki...
Przyczyny powstawania grzybicy pochwy
Grzybica pochwy jest chorobą wywołaną przez drożdżaki, zamieszkujące organizm człowieka. Bardzo często występują one na skórze oraz na błonach śluzowych. W około 80% przypadków, grzybicę pochwy wywołuje grzyb o nazwie Candida albicans, którego rozmnażanie uniemożliwiają pałeczki kwasu mlekowego. W przypadku zbyt małej ilości tychże pałeczek, dochodzi do namnożenia się drożdżaka, a w rezultacie do zakażenia narządów płciowych u kobiety. Grzybicę pochwy może wywołać także Candida glabrata, bądź Candida tropicalis. Są to grzyby, które znacznie trudniej wyleczyć. Do najczęściej występujących przyczyn grzybicy pochwy należy przede wszystkim zbyt długie przyjmowanie antybiotyków oraz osłabienie układu immunologicznego. Inne, rzadziej występujące przyczyny, to: niewłaściwa dieta, pełna wysoko słodzonych produktów, mięsa, czy niezdrowej żywności, typu fast food, osłabienie organizmu, wywołane stresem, brakiem snu i zmęczeniem, kuracja antybiotykowa, antykoncepcja hormonalna, czy nieodpowiednie ubranie. Do zakażenia może także dojść w przypadku używania wspólnych ręczników, gąbek do mycia i mydła.
Najczęstsze objawy grzybicy pochwy
Na samym początku odczuwalny jest przede wszystkim świąd, podrażnienie oraz pieczenie w okolicach intymnych. To pierwsze czynniki, sygnalizujące możliwość wystąpienia grzybicy pochwy. Konieczna jest wówczas natychmiastowa wizyta u lekarza i rozpoczęcie procesu leczenia. Świąd i pieczenie to najczęstsze objawy świadczące o zakażeniu grzybami. Jeżeli zauważymy przy tym gęste upławy, posiadające białe zabarwienie i nieprzyjemny zapach, możemy podejrzewać kandydozę pochwy. Objawy te nasilają się zwłaszcza podczas oddawania moczu oraz po współżyciu. Niektóre objawy, towarzyszące grzybicy pochwy mogą być mylące, gdyż występują także w przypadku schorzeń związanych z układem moczowym. Mowa tu przede wszystkim o częstym oddawaniu moczu i towarzyszącym temu bólu i pieczeniu. Charakterystyczne są także objawy pojawiające się w okolicach dróg rodnych kobiety. Są to, wspomniane wcześniej, gęste upławy, zmiany na skórze oraz zmiany w wyglądzie sromu. Inne objawy, występujące w przypadku grzybicy pochwy, to: zapalenie jajników oraz nerek, nerwica, a także opryszczka narządów płciowych. Niektóre objawy towarzyszące kandydozie pochwy są bardzo podobne do tych, które występują w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, dlatego też niezwykle ważne jest, aby niezwłocznie udać się do lekarza, celem rozpoznania schorzenia i rozpoczęcia właściwego procesu leczenia. Najczęstszym, przeprowadzanym w tym celu badaniem, jest tak zwany wymaz mikologiczny, pozwalający na rozpoznanie rodzaju drożdżaka, który wywołał infekcję.
Zobacz też artykuły:
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!




