Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis należą do najbardziej znanych i najważniejszych pod względem epidemiologicznym oraz klinicznym gatunków bakterii z grupy Chlamydia, a więc Gram-ujemnych bakterii wewnątrzkomórkowych. Mikroorganizmy te przedostają się do organizmu człowieka i przyczepiają się do komórek, a następnie wnikają do nich, mnożą się i rozprzestrzeniają drogą krwionośną. Bakterie przechodzą z człowieka na człowieka drogą płciową, podczas porodu, bądź przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.
Chlamydia trachomatis należą do najczęstszych drobnoustrojów wywołujących stany zapalne narządów rodnych, co w konsekwencji może doprowadzić do bezpłodności lub do poważnych powikłań ciąży. Do zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis zachodzi zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, jednakże w zdecydowanie większym stopniu narażone są na to kobiety. W około 80% przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo, przez co znaczna część osób chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z zakażenia. Według statystyk opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, każdego roku w całej Europie Zachodniej dochodzi do około 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis. Około 25% zakażonych to ludzie młodzi. Według wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka Warszawie, oszacowuje się, że bakterią tą jest zakażonych około 42 tysiące nastolatek, a także około 30 tysięcy młodych kobiet. Skutki niezdiagnozowanego oraz nieleczonego zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis mogą być bardzo poważne.
Azytromycyna leczy chlamydię w kuracji 5-dniowej. Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki
Skutki nieleczonych zakażeń wywołanych przez Chlamydia trachomatis
Najważniejszym skutkiem niezdiagnozowanego i nieleczonego zakażenia Chlamydią trachomatis jest niestety bezpłodność. Zakażenie tą bakterią może wywołać bowiem stany zapalne jajowodów, które w konsekwencji zaczynają się zwężać. W jajowodzie zwężonym nie może dojść do zapłodnienia, a jeżeli dojdzie, komórka pozostając w zwężonym jajowodzie, powoduje ciążę maciczną. Problem pochlamydiowej niedrożności jajowodów dotyczy obecnie około 120 tysięcy młodych kobiet w Europie, w przeciągu roku.
Innym powikłaniem nieleczonego zakażenia Chlamydią może być zapalenie jajników i jajowodów, a także zakażenie cewki moczowej. Poważnym skutkiem ubocznym jest także tak zwany zespół Reitera, łączący zapalenie cewki moczowej, stawów, a także spojówek.
Zakażenie Chlamydią uważane jst ponadto za jeden z możliwych czynników, mających istotny wpływ na rozwój raka szyjki macicy. Kobiety zakażone Chlamydią w czasie ciąży w dużym stopniu narażone są na poronienie. Bakteria Chlamydia trachomatis może okazać się również przyczyną przedwczesnego porodu, czy zapalenia błon porodowych. Ponadto, może ona także zainfekować jeszcze nienarodzone dziecko. Skutkiem tego może być zatem chlamydiowe zapalenie płuc lub spojówek u noworodka. W związku z tak licznymi i bardzo poważnymi skutkami niezdiagnozowanych i nieleczonych zakażeń wywołanych Chlamydią trachomatis, niezwykle ważne jest poddanie się testowi na obecność bakterii. Dotyczy to każdej osoby aktywnej seksualnie. Test taki powinno się wykonywać co najmniej raz w roku. Niektórzy lekarze wychodzą z założenia, że badaniom tym należy się poddawać nawet raz na sześć miesięcy. Obecnie najbardziej wiarygodną metodą wykrycia Chlamydii jest badanie genetyczne, wykonywane za pomocą sondy genetycznej PCR. Badanie to przeprowadzane jest w specjalistycznych laboratoriach.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!